top of page

Evde Sabun Yapımı

Evde sabun yapabilmek için gerekli olan malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

· Silikon sabun kalıpları

· Blender

· Gözlerinizi korumak için gözlük

· Eldiven

· Karıştırma kabı

· Zeytinyağı

· Tahta kaşık

· Çelik tencere

· Kostik soda veya temiz kül

· Kokulu sabunlar için esans (lavanta, gül vb. yağlar)


Doğal Sabun Nasıl Yapılır?
Evde Sabun Yapımı

Kostik Soda ile Kalıp Sabun Yapım Aşamaları


Evde bitkisel kalıp sabun yapabilmek için yukarıda sıraladığımız malzemeleri kullanmanız ve şu adımları izlemeniz gerekiyor:1. Katı sabun yapabilmek için kostik soda ya da temiz kül kullanmak gerekiyor. Kostik soda kimyasal ve tehlikeli bir maddedir. Bu yüzden kostik soda kullanırken son derece dikkatli olmalısınız. Eğer kostik soda ile sabun yapacaksanız, kostik sodayı kullanmaya başlamadan önce eldiven ve gözlük kullanmalısınız. Ayrıca odanın iyice havalandırıldığından da emin olun.


2. Cam kâsenin içerisine 15 gr kostik soda ve 40 ml kadar da su ekleyip iyice karıştırın. (Kostik kullanırken son derece titiz davranmalısınız. Kostik sodanın cildinize temas etmemesine ve etrafa sıçramamasına dikkat edin.) Kostik soda ve suyu iyice karıştırdıktan sonra soğumaya bırakın.


3. Daha sonra temiz bir çelik tencereye 120 ml kadar zeytinyağı koyup ocakta ısıtın.


4. Isıttığınız zeytinyağının içine kostik sodalı karışımı ekleyin ve blender yardımıyla güzelce karıştırın. Karışımın jel kıvamına gelmesi gerekiyor.


5. Karışımınız arzu edilen kıvama geldikten sonra silikon sabun kabına jel haline getirdiğiniz karışımı doldurun. Eğer sabununuzu kokulu hazırlamak isterseniz jel karışımı boşaltmadan önce silikon kaba arzu ettiğiniz esanstan ekleyebilirsiniz. Eğer güllü, defneli, lavantalı sabunlar hazırlayacaksanız jel karışımın üstüne ek olarak bu çiçeklerin yapraklarından da koyabilirsiniz.


6. Sabun karışımını silikon kaba aktardıktan sonra 1 gün boyunca hiç kıpırdatmadan bekletin. 24 saatin sonuna gelindiğinde ise sabunu kalıptan çıkarın ve nemsiz bir ortamda en az 1 ay daha bekletin.


7. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra sabununuzu dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Dilerseniz hazırladığınız sabunları kese içerisinde paketleyerek sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz.Kül ile Kalıp Sabun Yapım Aşamaları


Sabununuzu kostik soda kullanmadan temiz kül kullanarak da hazırlayabilirsiniz. Kül ile kalıp sabun yapmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde:1. Kül ile kalıp sabun yapmak için beyaz kül denilen odun küllerini kullanabilirsiniz.


2. İlk olarak temiz odun küllerini ve yaklaşık 40 ml suyu tencereye koyun. Karışım ısındığı zaman kaynamadan ocaktan alın.


3. Daha sonra ısıtılan karışımı soğumaya bırakın.


4. Karışım soğuduktan sonra üzerine yumurta koyup, kül miktarını doğru bir şekilde ayarlayıp ayarlamadığınıza bakabilirsiniz. Eğer yumurtanın yarısı karışımın içinde kalıyorsa kül miktarını doğru ayarlamışsınız demektir. Ancak yumurta, karışımın üstünde kalıyorsa su ekleyerek dengeyi sağlayabilirsiniz.


5. Karışımı doğru bir şekilde ayarladığınızdan emin olunca temiz bir tencerenin içerisine zeytinyağı ekleyin ve ocakta ısıtın.


6. Isınan yağı ılıttıktan sonra içine küllü su karışımını ekleyin. Malzemelerin tümünü kısık ateşte tahta kaşık yardımıyla karıştırın.


7. Karışım kıvam aldıktan sonra silikon sabun kalıplarına dökün ve en az bir gün bekletin.


8. 1-2 gün kadar beklettiğiniz sabunları kalıptan çıkarın ve 1-2 ay daha beklettikten sonra kullanmaya başlayın.

3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page